
Zemes siltumssūkņi
VIRSMAS KOLEKTORS
Vasarā saules siltumenerģija tiek uzkrāta Zemes grunts augšējos slāņos, kad tie sasilst. Šādā veida uzkrāto siltumenerģiju ir iespējams izmantot apkurei, jo tā ir bezmaksas un nav atkarīga no kurināmā resursiem. Lielākā siltumietilpība ir virsmas slāņiem, kur ir augstākais gruntsūdens saturs.
Siltumenerģijas savākšana no grunts notiek ar slēgtu kolektora plastmasas cauruļvadu sistēmas palīdzību. Kolektorā cirkulē nesasalstošs un videi nekaitīgs šķidrums (ūdens/glikola maisījums). Tieši virs kolektora nedrīkst apbūvēt vai noklāt ar izolējošiem materiāliem zemes virsmu.
Kolektora dziļums gruntī sasniedz aptuveni 20 cm zem sasalšanas dziļuma.
ĢEOTERMĀLĀ ZONDE
Par ģeotermālo siltumenerģiju tiek saukta zemes virsmas grunts un iežu slāņos esošā siltumenerģija. Temperatūra ir nemainīga gada laikā, neatkarīgi no gaisa temperatūras svārstībām. Ģeotermālo kolektoru var lietot gandrīz visu privāto un sabiedrisko ēku apkurei ar siltumsūkņiem.
Šāda kolektora ierīkošanai nepieciešama neliela platība. Šādu sistēmu ir izdevīgi lietot, atjaunojot vecās ēkas un pārejot uz apkuri no ģeotermālajiem resursiem no kurināmā apkures sistēmām.
Ģeotermālais kolektors ir veidots kā noslēgts plastmasas cauruļvadu kontūrs, kurā cirkulē nesasalstošs šķidrums (ūdens un glikols). Atbilstoši vajadzīgai siltumjaudai tiek ierīkots viens vai vairāki noteikta dziļuma ģeotermālie kolektori. Tie nodrošina apkuri un dzesēšanu.
GRUNTSŪDENS
Ja gruntsūdeņs līmenis ir viegli sasniedzams, to ir izdevīgi lietot kā siltumavotu, tāpēc ka gruntsūdens temperatūra ir apmēram 7 - 12°C un ir stabila visu gadu. Nelielam privātmājām gruntsūdens urbuma dziļums ieteicams līdz 15 metriem, kas samazinās ierīkošanas izmaksas.
Kolektora sistēmu veido divi urbumi ar atstarpi 10-15 metri, - viens kalpo gruntsūdens iegūšanai, otrs - ūdens novadīšanai grunts slāņos. Ūdens cirkulācija notiek caur atsevišķu atdalošu siltummaini, tam ir paredzēts nepieciešamais NIBE aprīkojums (ir ISO 14001 sertificēts), kas atbilst standarta prasībām grunstūdens kolektoru sistēmām.
DZESĒŠANAS FUNKCIJA
Iztvaikotāja iekšā (siltummainis) enerģija tiek pārveidota no aukstuma uz dzesētāju. Pēc tam dzesētājs iztvaiko. Caur kompresoru dzesētājs tiek aizsūtīts lai paaugstinātu spiedienu un augstumaģenta temperatūru.
Iekš kondensatora (siltummainis) dzesētājs atdziest un kondensējas. Pēc tam enerģija tiek nodota no dzesētāja uz mājas apkures sistēmu, ūdens apsildīšanas sistēmu vai gaisa sistēmu. Izplešanās vārsts regulē aukstumaģenta masas plūsmu lai saglabātu starpību starp zemā un augstā spiediena pusēm.
Mitsubishi GEODAN zemes siltumsūknis

* Tiek ziņots par sistēmas efektivitāti kombinācijā ar sistēmas integrēto temperatūras regulatoru. SCOP sezonālās veiktspējas koeficients. Gada vidējā efektivitāte. SCOP vidējai klimata zonai saskaņā ar ErP direktīvu 811/2013
** Paziņotā ietekme saskaņā ar EN 14511